BAZA WIEDZY
Wiązary dachowe
Technologia budowania dachów prefabrykowanych polega na składaniu więźby dachowej na budowie z gotowych elementów uprzednio przygotowanych w zakładzie produkcyjnym – elementy te nazywane są kratownicami, dźwigarami lub wiązarami. Ponieważ elementy są zaprojektowane i wykonane na potrzeby konkretnego budynku prefabrykowaną więźbę wykonuje się bardzo szybko – prostą konstrukcję domu jednorodzinnego można zmontować na budowie nawet w 1 dzień.
Montaż wiązarów dachowych na budowie domu Z241 w Dębe, powiat legionowski
Precyzja wykonania takiej konstrukcji, i zastosowanie do ich budowy suszonego drewna sprawia, że w efekcie uzyskuje się równe, suche, odporne na pękanie połacie doskonale przygotowane do montażu pokrycia dachowego czy okładzin ścian i sufitów z płyt gipsowo-kartonowych. Zastąpienie betonowego stropu konstrukcją z dźwigarów, w których pas dolny wiązara stanowi jednocześnie strop, odciąża ściany i fundamenty. Ma to dodatkowy wpływ na ograniczenie wkładu finansowego włożonego w budowę.
Oferujemy klasyfikowane drewno konstrukcyjne suszone komorowo o bardzo wysokiej jakości pochodzące z najlepszych zakładów drzewnych w Polsce i Europie. Zajmujemy się projektem, produkcją i montażem wiązarów na terenie całego kraju, również dla budynków przemysłowych.
Dzięki zastosowanej konstrukcji wiązarów jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkową przestrzeń na poddaszu
Zalety wiązarów prefabrykowanych:
- Szybkość realizacji – przy przeciętnym dachu montaż trwa maksymalnie kilka godzin
- Większa sztywność konstrukcji przy mniejszej ilości zużytego drewna
- Duża dokładność wykonania dachu nawet w przypadku skomplikowanej bryły, dzięki temu uzyskujemy idealnie równe połacie dachowe. Fakt doceniany przez ekipy dekarskie wykonujące pokrycie.
- Duża twardość powierzchni uniemożliwiająca penetrację przez insekty, oraz większa od tradycyjnego drewna odporność na płomienie. Drewno czterostronnie strugane i zabezpieczone preparatem FOBOS.
- Suszony surowiec nie butwieje, nie pęka jak zwykła więźba, nie ulega skręcaniu ani nie odkształca się.
- Elementy ozdobne będące częścią konstrukcji nie wymagają strugania i szlifowania.
- Możliwość realizacji wiązarów bez podpór dla budynków o szerokości nawet do trzydziestu metrów. Daje to dowolność w aranżacji wnętrz w budynkach parterowych bez konieczności wsparcia stropu.