Zanim kupisz projekt

By 12 czerwca 2018Poradnik inwestora
BAZA WIEDZY

Zanim kupisz projekt

Kupno projektu stanowi bardzo ważny element budowy domu, dlatego fachowcy Grupy Nowe Domy Polska starają się pomóc w świadomym wyborze projektu, mając jednocześnie na uwadze Państwa potrzeby i upodobania. Poniżej prezentujemy kilka uwag, które pomogą Państwu wybrać właściwy projekt wymarzonego domu:
Należy pamiętać że projekt, musi być zgodny z MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) lub warunkami zabudowy, które Państwo posiadacie lub o które Państwo wystąpiliście. Gdyby projekt miał inne wymiary (za duża wysokość, zbyt duża wielkość podstawy, nieodpowiedni kąt nachylenia dachu etc.), nie otrzymacie Państwo zezwolenia na budowę.
Przed zamówieniem projektu warto skontaktować się z architektem i sprawdzić
zgodność projektu z MPZP oraz zastanowić się nad wszelkimi zmianami, ponieważ na wszelkie zmiany musi wyrazić zgodę pracownia projektowa.
Korzystając z wieloletniego doświadczenia, sugerujemy wybór projektów parterowych, o ile oczywiście wielkość działki na to pozwala. Projekt parterowy, jest znacznie bardziej komfortowy, bezpieczniejszy dla małych dzieci oraz ułatwia poruszanie się osobom starszym. Proponujemy także wybór prostej i zwartej bryły domu, która ułatwia realizację w wersji ekonomicznej i energooszczędnej. Bryła budynku bez podcieni, wykuszy i załamań obniża koszty zakupu materiałów, ułatwia pracę, a tym samym obniża koszt wykonania domu i jego utrzymania podczas użytkowania.
Sugerujemy nie budować domu w przestarzałych technologiach, przy użyciu tanich materiałów budowlanych z jednoczesnym rozkładaniem budowy w długim czasie.
Przy ograniczonym budżecie, idealnym rozwiązaniem jest decyzja o zmniejszeniu – choćby nieznacznym – powierzchni domu. Jednak przy zachowaniu ciepłej konstrukcji budynku, nowoczesnych i wydajnych źródeł ciepła, solidnych materiałów i technologii zapewniającej krótki czas realizacji. Taka forma zapewni znacznie niższe koszty realizacji i dużo wyższy komfort użytkowania budynku z zachowaniem niskich kosztów eksploatacji.
Korzystniej jest zbudować dom mniejszy, ale cieplejszy i tani w utrzymaniu oraz zakończyć budowę w krótszym czasie. Koszty de facto będą niższe, ponieważ nie będą rozciągnięte w czasie.
Szukając oszczędności warto także przemyśleć konieczność budowy garażu. Chcąc obniżyć koszty budowy warto czasem zainwestować w postawienie wiaty na samochody zamiast garażu, ale doinwestować budynek mieszkalny (np. lepsze materiały wykończeniowe, solidna jednostka grzewcza, czy nawet nieco większa powierzchnia domu dla wyższego komfortu mieszkania). Zważywszy na wysokie koszty budowy garażu – garaż ok. 30m² to koszt ok. 60 000 zł, należy zastanowić się nad koniecznością jego budowy.
Zachęcamy do budowy domu na energooszczędnej płycie fundamentowej, która znacznie skraca czas realizacji i zapewnia doskonałą izolację budynku już u jego podstawy. Solidnie wykonana płyta fundamentowa jest bardzo ciepła i ma rozprowadzoną instalację wodno – kanalizacyjną, ogrzewanie podłogowe oraz jest przygotowana do rozprowadzenia okablowania elektrycznego.
Budując dom ciepły i energooszczędny proponujemy zainwestować w ekologiczny, wydajny i oszczędny system ogrzewania pompą ciepła lub systemem na podczerwień, które zapewnią duży komfort użytkowania oraz niskie rachunki za utrzymanie budynku.
Duże kotłownie na paliwa stałe odradzamy, ponieważ zajmują sporo miejsca i generują wysokie nakłady finansowe przy znacznie niższej sprawności.
Warto w standardowym projekcie budynku, zastanowić się nad przerobieniem okien w sypialni na większe – balkonowe, które dadzą możliwość wyjścia na ogród. Zapewni to dużo światła w pokojach i zwiększy komfort mieszkania.

Zapytaj o najlepszą ofertę na budowę Twojego domu!